top of page

Sanat Ne İşe Yarar?

Çok uzun zaman oldu bir konsere gitmeyeli, yeni bir heykeltraş keşfetmeyeli. Bu biraz pandemi koşullarıyla biraz da kendi hayat akışımın çevreye kapalı akışı ile ilgiliydi.


Diğer taraftan sanattan, en azından bir yönüyle uzak kalmamayı başardım. Madem sanata gidemiyordum, kendi yaşam alanıma sanatı dahil etmeye karar verdim. İş kültürü yazılarımı takip edenler bilir, temel yaşam alanı olarak gördüğüm yer iştir. Bu nedenle işin içine tiyatroyu dahil etmeye karar verdim.


Fikir iyiydi, hoştu. Fakat kendi içimizde çözemeyeceğimiz bir sorunu barındırıyordu. Bir tiyatro eğitmenine ihtiyacımız vardı. Bu anda çok sevgili dostum Bursa Devlet Tiyatrosu’nun değerli oyuncusu Çağrı ZORA bana ve çalışma arkadaşlarıma haftada iki gün tiyatro çalıştırmayı kabul etti.


Tiyatro sporu diyebileceğimiz oyunlarla başlayan çalışmalarımız zaman içinde oyun okumaları ve sahne üzeri çalışmalarına dönüştü. Zaman zaman diksiyon, artikülasyon ve diyafram nefesi çalışmaları için yine Bursa Devlet Titatrosu’nun değerli oyuncusu Nergiz ACAR’dan büyük destek görüyoruz. Tiyatro yolculuğumuz devam ediyor.


Bu uzun girişi neden yaptım bilmiyorum. Anlatmak istedim sanırım. Fakat asıl anlatmak istediğim şey, tüm bu çalışmaların ne işe yaradığı.


Her şeyden önce eğleniyoruz. Oyunlar üzerinde konuşurken bir entelektüel derinliğe ulaşıyoruz. Ancak bunlardan çok daha önemli ve büyük bir şey oluyor. Oyun içinde bir karakterin kızması gereken bir sahne olduğunda herkes o karakteri oynayan kişinin nasıl kızdığını görüyor. Alaycı bir karakteri nasıl alaycı hale getirdiğini gördüğüm çalışma arkadaşımın duygulanma biçimini, alaycılığı ele alma şeklini anlıyorum.


Bu öylesine büyük bir şey ki, en güzel tasarlanmış şirket toplantılarında, workshoplarda bile tanıyamayacağınız kadar iyi tanımanızı sağlıyor yakınınızdakileri. Elbette onlar da aynı şekilde sizi çok daha iyi tanıyıp anlama imkanı buluyorlar.


Diş hekimliği doğası gereği çok titiz olunması gereken, hassas bir iş. Bir dental implantı 10𝆩 yanlış açıyla yerleştirmek ya da estetik gülüş tasarımı planlarken renk seçiminde dikkatsiz davranmak çözümü çok zor sonuçlar doğurabiliyor. Tüm bu tedavi prosedürlerini mükemmelleştirmek için sürekli devam eden bir eğitim sürecimiz oluyor. Ancak tüm bu çabalar iş yerindeki stresi azaltmıyor, ekip olma çabasına yüksek katkı sağlamıyor.


Şu halde hem iş arkadaşlarım daha iyi iletişim kurmak hem de daha derin bir ortak anlayış geliştirmek konusunda oldukça iyi yol aldılar. Bunu pandeminin olumsuz koşullarında tiyatro sanatıyla gerçekleştirmeye devam ediyor olmak en büyük mutluluklarımdan.


Sanat ve keyif dolu günler dilerim.bottom of page